Η ώρα είναι:

Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

Λιούις Χάμιλτον ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1

Για δεύτερη φορά στη καριέρα του

Ο Λιούις Χάμιλτον μετά το 2008 αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1.

Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν έγινε σήμερα στην εντυπωσιακή πίστα στο Αμπου Ντάμπι.

Ο Βρετανός οδηγός κατέκτησε την ενδέκατη νίκη του ανάμεσα σε 19 αγώνες και με τους 50 βαθμούς της πρώτης θέσης έφτασε τους 384, έναντι 317 του Νίκο Ρόσμπεργκ που τερμάτισε εκτός δεκάδας, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα με τον κινητήρα του μονοθεσίου του.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Φελίπε Μάσα ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Φινλανδός Βαλτέρι Μπότας.