Η ανασκόπηση των αγώνων που διεξήχθησαν 2 & 3 Ιουλίου.

Ο πρώτος αγώνας της Παρασκευής βρήκε αντιμέτωπες την Ολλανδία με τη Βραζιλία.

Sneijder 68’ 2-1.
Η Ολλανδία απέκλεισε την Βραζιλία και συνεχίζει στην επόμενη φάση.
Αύριο θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη.

Παρασκευή 2/7 -Αγώνας δεύτερος

Δεύτερος αγώνας. Αντιμέτωπες η Ουρουγουάη και η Γκάνα. Το σκορ παιχνίδι άνοιξε με γκολ του Muntari που έδωσε το προβάδισμα στη Γκάνα.

Ο Forlan στο 55’ έφερε την σωτήρια ισοφάριση, δίνοντας στην Ουρουγουάη «το φιλί της ζωής».
Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο στην κανονική διάρκεια του. Η παράταση το ίδιο, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν.

Η λύση δόθηκε με την διαδικασία των πέναλτι, εκεί η Ουρουγουάη πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης με 4-2 στα πέναλτι.
 Αύριο θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

Σάββατο 3/7 -Αγώνας πρώτος

Σάββατο 5 ώρα Ελλάδος, η αναμέτρηση της Αργεντινής με τη Γερμανία μεταδόθηκε στις οθόνες μας. Η Γερμανία πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση χωρίς να δεχτεί κανένα γκολ, σημειώνοντας το τελικό 0-4.

Οι σκόρερ της αναμέτρησης:
Mueller 3’
Klose 68’
Friedrich 74’
Klose 89’

Σάββατο 3/7 -Αγώνας δεύτερος

Ο αγώνας μεταξύ Παραγουάης και Ισπανίας ήταν επεισοδιακός και πλούσιος σε συγκινήσεις.
Ο Pique δέχτηκε κίτρινη κάρτα έπειτα από φάουλ, δίνοντας την ευκαιρία στην Παραγουάη να προηγηθεί αφού θα εκτελούσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρντόσο που δεν ήταν εύστοχος.

Αμέσως μετά ο Al Caraz δέχτηκε κίτρινη κάρτα και ο Τσάβι Αλόνσο εκτέλεσε πέναλτι για την Ισπανία. Αρχικά η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής ζήτησε επανάληψη της εκτέλεσης καθώς οι παίκτες μπήκαν στην μικρή περιοχή. Στην επανάληψη της εκτέλεσης δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά.
Την λύση στην αναμέτρηση έδωσε ο Villa στο 82’, δίνοντας την πρόκριση στην Ισπανία η οποία θα αντιμετωπίσει αύριο την Γερμανία.

Όπως πάντα ο παλμός του Μουντιάλ είναι καθημερινά στο Ta Panta Ola, μείνετε συντονισμένοι!